Blog

O paradoksie przeklejonej metki sklepowej

Różne są pomysły sprawców na sklepowy zabór mienia. Jednym z nich jest zamiana (przeklejenie lub przepięcie na pożądany towar) metek z tańszego towaru i zapłata przy kasie po tej „promocyjnej” cenie. Trzeba jednak pamiętać, że konsekwencje takiego czynu są znacznie poważniejsze, niż w przypadku zwykłej kradzieży.   Oszustwo, nie kradzież   Zmiana metki celem uiszczenia…
Zobacz więcej

Dowód wymuszony przez tortury cd. – skarga Grzegorza Ćwika rozstrzygnięta

  W sierpniu 2020 r. pisałem na blogu o sprawie Grzegorza Ćwika (skazanego na podstawie dowodu wymuszonego torturami przez osoby prywatne) i jej znaczeniu dla kształtowania się w orzecznictwie granic dopuszczalności w sprawie karnej dowodów uzyskanych przez osoby prywatne, np. prywatnych nagrań. W listopadzie zapadł wyrok ETPC rozstrzygający skargę Grzegorza Ćwika – niżej krótkie omówienie.…
Zobacz więcej

Mandaty w epidemii – stanowisko sądu

Wracając do mandatów wydawanych przez Policję na podstawie art 54 kodeksu wykroczeń za naruszenie naruszenie rygorów sanitarnych nakładanych rozporządzeniami Rady Ministrów – opinię o niezgodności tych mandatów z Konstytucją potwierdzają orzeczenia sądów karnych, do których Policja kieruje sprawę po odmowie przyjęcia mandatu.   Niżej przykładowe orzeczenie (oczywiście bez szczegółów zdarzenia i bez danych obwinionych) ze…
Zobacz więcej

Przesłuchanie nietrzeźwego świadka lub oskarżonego

Świadek nietrzeźwy, oskarżony „w stanie wskazującym” – czy osobę pod wpływem alkoholu można przesłuchać w sprawie karnej?   Takie rzeczy zdarzają się od czasu do czasu w sprawach karnych (i nie tylko). Oskarżony wezwany na rozprawę „wstawił się”. Świadek roztacza woń alkoholu. Czy w takim wypadku dopuszczalne jest przesłuchanie osoby nietrzeźwej? Czy odebrane zeznanie lub…
Zobacz więcej

Co wykrywa wykrywacz kłamstw, czyli o poligrafie w sprawach karnych

Photo by kudumomo on Foter.com / CC BY Zainspirowany dyskusją ze studentami, postanowiłem zebrać i przypomnieć argumenty za i przeciw stosowaniu „wykrywacza kłamstw” przy przesłuchaniu w sprawach karnych. Kwestie te są polem licznych przekłamań i niedomówień, tak wśród prawników, jak i wśród laików. Często zresztą można się o tym przekonać, gdy pada pytanie: „A oskarżony…
Zobacz więcej

Mandat za wykroczenie w czasach epidemii

Policja ochoczo rozdaje mandaty za naruszenie rygorów sanitarnych nakładanych na czas epidemii kolejnymi rozporządzeniami Rady Ministrów wydawanymi na podstawie art. 46a ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Podkreślam – nikogo nie zachęcam do lekceważenia owych rygorów. Mam jednocześnie zasadnicze wątpliwości, co do traktowania tych sytuacji jako wykroczeń, a zatem i…
Zobacz więcej

„Fruits of the poisonous tree” – o co chodzi?

  Karniści procesowi od kilku lat dużo debatują nad skutkami przeprowadzenia w sprawie karnej dowodu w sposób naruszający prawo (zwykle używa się określenia „dowód nielegalny”). Ta debata, emocjonująca dla specjalistów, jest chyba dość mało zrozumiała w szerszych kręgach prawniczych. Zdarza się np. że koleżanki lub koledzy po fachu luźno zaprzyjaźnieni z materią procesu karnego, pytają:…
Zobacz więcej

Ile razy trzeba odmawiać wyjaśnień w sprawie karnej?

To najsłabszy punkt prawa do milczenia. Jeśli podejrzany oświadczy na przesłuchaniu, że odmawia złożenia wyjaśnień, to czy można kontynuować przesłuchanie i nakłaniać go do przyznania? Albo za niedługo znów go przesłuchać, licząc, że zmienił zdanie? I jeszcze raz? Ile razy na dobę, a może w nocy, zamiast snu? Taka praktyka jest powszechna. Prawo odmowy wyjaśnień…
Zobacz więcej

Obrońca przy pierwszym przesłuchaniu podejrzanego w sprawie karnej – standard Salduz

Kontynuując temat prawa do obrony i obrońcy w sprawie karnej, dziś historia pewnego tureckiego młodzieńca. Yusuf Salduz nieoczekiwanie stał się bohaterem sprawy zmieniającej europejski standard dotyczący obecności obrońcy przy przesłuchaniu podejrzanego w sprawie karnej.   Pierwsze przesłuchanie podejrzanego Ale po kolei. W ostatnim wpisie o odwoływaniu, a właściwie o nieodwoływalności zeznań i wyjaśnień, napisałem: „To…
Zobacz więcej

O tzw. odwołaniu zeznań lub wyjaśnień

kamillom napisał: Witam wszystkich, więc na wstępie chciałbym zaznaczyć ze zostałem zawieziony na komendę jako osoba podejrzana o kradzież z włamaniem i zostałem zastraszony, m.in. że jeżeli się nie przyznam, to pójdę na dołek, a następnie na 3 miesięczny areszt, więc przyznałem się dobrowolnie, żeby mieć święty spokój no i tu mam pytanie gdzie mogę…
Zobacz więcej